Ako pripraviť auto na zimu

Vzimných mesiacoch dostáva automobil zabrať viac ako inokedy. Nepríjemná zima však pre vaše auto nemusí znamenať červenú, najmä ak dodržíte pravidlá, ktoré sú pre toto ročné obdobie odporúčané.

Prezutie do zimných pneumatík

Používanie zimných pneumatík je na Slovensku povinné, ak sa na vozovke nachádza súvislá snehová vrstva, ľad či námraza. Vzhľadom na naše lokálne poveternostné podmienky je veľmi dôležité včas odhadnúť ten správny moment, kedy vymeniť letné pneumatiky za zimné. Univerzálnym pravidlom, ktoré sa často využíva, hovorí: ak cez deň teplota nepresiahne 7 stupňov Celsia, je ten správny čas na výmenu pneumatík na zimné. Ak meníte na nové, ešte nezabehnuté zimné pneumatiky, je vhodné tak spraviť ešte skôr, aby ste im dopriali aspoň 300 km na rozjazd. Počas zimy nezabúdajte ani na pravidelnú kontrolu pneumatík na vašom automobile, všímajte si prípadné poškodenia a samozrejme, pravidelne preverujte samotný tlak v pneumatikách. Správne úrovne tlaku v pneumatikách nájdete v príručke, ktorá sa zväčša nachádza priamo v aute.

Akumulátor

Zimné nízke teploty vedia dať poriadne zabrať práve akumulátoru. Keďže ide o veľmi namáhanú súčiastku auta, je pred zimou odporúčané navštíviť servis, kde by mali na akumulátore prečistiť kontakty, či z neho odstrániť zoxidovanú vrstu. Takisto je vhodná kontrola funkčnosti dobíjania a určite aj prípadné dobitie samotného akumulátora.

Ostrekovacia sústava a stierače

Každý vodič určite vie, že v zime je práve táto sústava maximálne využívaná a potrebná. Nenechajte sa preto zaskočiť či znepríjemniť si jazdu a dajte si v servise skontrolovať funkčnosť stieračov a celej ostrekovacej sústavy. Dostatok zimnej a nemrznúcej tekutiny do ostrekovačov v aute by mal byť samozrejmosťou a ak ju budete mať aj navyše v zásobe, určite tým nič nepokazíte.

Karoséria a podvozok

Sneh, námraza, voda, soľ či posypové kamienky. To všetko čaká na karosériu vášho auta. Poškodenie laku je nebezpečné najmä kvôli možnosti vzniku korózie. Aj tu existuje celkom dobrá možnosť prevencie – vosk. Navoskovaním vášho auta zabezepečíte laku dostatočnú ochrannú vrstvu pred poškodením a predĺžite tak aj jeho životnosť a funkčnosť. Takto ochránená karoséria sa odvďačí špičkovým stavom najmä majiteľom tých áut, ktoré sú zaparkované celú zimu vonku. Na trhu sú dostupné dokonca aj samolepiace fólie, ktoré dokážu auto ochrániť pred kamienkami na ceste. Na kontrolu by ste mali tiež poslať aj podvozok vášho auta, najmä skontrolovať stav geometrie vozidla a bŕzd.

Výbava vodiča do auta na zimu

Aby ste boli pripravení na viaceré nečakané poveternostné situácie, je dobré, ak si vopred do auta zaobstaráte niekoľko pomôcok, ktoré vám uľahčia ranný odchod z parkoviska, či cestu po zasnežených a zamrznutých vozovkách. V zime by vo vašom aute nemala chýbať metlička na odhádzanie prípadného nánosu snehu a škrabka, ktorou odstránite námrazu na oknách a zrkadlách. Ak sa chystáte do hôr, určite si so sebou vezmite aj snehové reťaze, lopatku a prípadne aj štartovacie káble. Ak parkujete automobil v zimných mesiacoch vonku, zaujímavou pomôckou môže byť aj tzv. autoplachta, ktorej úlohou je znižovať vplyv vlhkosti a soli na váš automobil.

Naše kvalitné a výhodné parkovanie nezastaví ani treskúca zima! Váš tím M2 Parking.