Ako zabezpečiť automobil pri dlhodobom parkovaní

Odchádzate na dlhšiu pracovnú cestu či dovolenku? Ak si nechcete počas vašej neprítomnosti lámať hlavu nad tým, či je vaše vozidlo v bezpečí, okrem výberu monitorovaného a bezpečného parkoviska, sa pozrite sa na pár tipov, ktoré napomôžu k tomu, aby ste vaše auto pri návrate našli v takom stave, v akom ste ho nechali.

Kvalitná ochrana zaparkovaného vozidla

Existujú zabezpečovacie systémy pre automobily, ktoré sú monitorované a napojené na pult centralizovanej ochrany. Takýto aktívny systém ochrany využíva GPS signál. Tem sa pri nedovolenom vniknutí či narušení zaparkovaného automobilu odosiela priamo do monitorovacej centrály. Pri výbere takéhoto systému sa sústreďte podrobne na všetky doplnkové služby, ktoré daný dodávateľ poskytuje.

Jednou z veľmi zaujímavých možností takejto ochrany je napríklad aj schopnosť vyslania výjazdového vozidla na miesto, kde máte vaše auto zaparkované. Tým napomôcť k tomu, aby vaše auto bolo poškodené či v krajnom prípade ukradnuté. Automobil napojený na takýto systém vysiela signál, takže je ho možné sledovať aj v pohybe a prakticky kdekoľvek vyhľadať.

Nemusíte samozrejme siahnuť výhradne po cenovo najnáročnejšej variante. Pozor však na lacné a málo funkčné riešenia, ktoré k bezpečnosti zaparkovaného auta prispejú takmer nulovo. Dajte si preto poradiť od odborníkov, a pokojne ich vyhľadajte aj viacero a nechajte si od všetkých vypracovať detailnú cenovú ponuku.

Klasické autoalarmy

Autoalarm je pre vozidlo v dnešnej dobe už základným a nevyhnutným vybavením. Na rozdiel od aktívneho systému zabezpečenia nedokáže poskytnúť tak široko spektrálne možnosti ochrany a znovu vyhľadania automobilu. Ale ako základný a dostupný prvok ochrany zaparkovaného automobilu má určite svoje opodstatnené miesto v každom aute. Pri zaznamenaní neželanej manipulácie, pohybu či vniknutia do automobilu vďaka svojej zvukovej správe upozorní na tento fakt a váš automobil tak ochráni, či dokonca zločincov od činu odradí.

Mechanické zabezpečenie zaparkovaného automobilu

Základným a všeobecne známym riešením je napríklad zámka na volant či pedály. Tie však dnes už pre skúsených vykrádačov átu žiadnu prekážku nepredstavujú. Ak nechcete zlodejom ich „prácu“ uľahčiť, siahnite napríklad po sofistikovanejších zámkoch riadiacej páky. Zaujímavým riešením sú aj tzv. bezpečnostné autofólie na sklá. Tie ochraňujú pred vniknutím do automobilu cez rozbité okno, pretože sú vyrobené zo supertvrdého polyméru, ktorý drží sklo pokope. Na trhu je tiež k dispozícii aj tzv. imobilizér. Ten vo vozidle rozdelí vybrané elektrické okruhy a znemožní tak zlodejom akúkoľvek nedovolenú manipuláciu s vozidlom.

Kamera v aute

Jedným z modernejších riešení pre zabezpečenie dlhodobo zaparkovaného automobilu môže byť aj doplnok v podobe kamerového záznamu vo vašom automobile tzv. autokamerou. Táto možnosť však nepatrí medzi tie ekonomicky najprístupnejšie.Aavšak pri riešení prípadného poškodenia vozidla či krádeže vie nenahraditeľne napomôcť.

Samozrejme, okrem všetkýh týchto tipov musíte mať váš automobil náležite poistený.

Na našom parkovisku dbáme na bezpečnosť vášho automobilu veľmi dôsledne. Parkovisko pri letisku v Bratislave máme kvalitne oplotené a monitorované 24 hodín denne. Nič však nepokazíte tým, ak budete na bezpečnosť auta myslieť aj vy sami.

Prajeme vám štastnú cestu a bezpečný návrat domov, o ostatné sa postará tím M2 Parking.