Poznáte najčastejšie chyby pri parkovaní?

Málokto sa pri parkovaní nedostal do situácie, kedy by nemal chuť z auta vystúpiť, zahodiť kľúče a nechať všetko tak.

Aby ste sa už nikdy za volantom nemuseli stresovať, pripravili sme stručný prehľad rád a tipov aby ste mohli parkovať ako profesionáli.

Dostatok voľných parkovacích miest

Prišli ste na parkovisko, ktoré zíva prázdnotou? Máte pokušenie zaparkovať aj cez dve miesta rýchlejšie a bez akejkoľvek námahy? Musíme vás upozorniť, že práve tu platí staré známe dva krát meraj a raz rež. To, že je aktuálne na parkovisku k dispozícii dostatok voľných parkovacích miest nemusí hneď znamenať, že sa táto situácia čo i aj do hodiny nezmení. Zbytočne neriskujte a buďte v prvom rade ohľaduplní, vyhnete sa tak prípadnej finančnej sakcii či odtiahnutiu vášho vozidla a nespôsobíte nepríjemnú situáciu ostatným, ktorí parkovisko budú potrebovať. Veď to poznáme všetci.

Pri parkovaní spomaľte

Najmä pri parkovaní je nutné skôr voliť pomalšiu rýchlosť a opatrnosť. Nie je nič nepríjemnejšie ako zbytočné škrabance na laku vášho či súsediaceho automobilu. Ak sa chystáte zaparkovať, odložte z rúk to, čo tam nepatrí – mobil, nápoj či iné predmety, ktorými si krátite čas za volantom a sústreďte plne vašu pozornosť na parkovanie. Takisto si vyberte vhodné miesto na zaparkovanie, ktoré nijako neobmedzí pri prípadnom ochode vás či ostatných návštevníkov parkoviska. Najmä vo väčších mestách akým je Bratislava majú šoféri vo zvyku využiť takpovediac každý milimeter. Nie vždy sa vám to však musí vyplatiť. Parkovanie by vám za normálnych podmienok nemalo zabrať viac ako 1-2 minúty, a to sa predsa už dá vydržať, nie?

Smerovky vedia usmerniť

Tak ako v bežnej premávke na vozovke, tak aj pri parkovaní by sme nemali zabúdať na malých pomocníkov – smerovky. Nepodceňujte túto svetelnú signalizáciu, aj keď neslúži priamo pre vašu lepšiu orientáciu. Smerovky vedia ostatným šoférom na parkovisku signalizovať váš plánovaný smer či akciu. Ak s vozidlom zastavíte v užšej uličke, alebo idete parkovať pozdĺžne, môžete si zapnúť aj tzv. výstražný trojuholník, ktorý ostatným dá jasne najavo aby zvýšili opatrnosť, pretože plánujete zmenu smeru. Ostatní vodiči tak budú mať dostatok času na to, aby správne zareagovali. Táto nenápadná pomôcka vás môže často ochrániť pred zbytočnými zrážkami či „ťukancami“ s inými vozidlami.

Na parkovisku používajte spätné zrkadlá

Nie je nič nezvyčajné vidieť ľudí za volantom, ktorí pri parkovaní vykrúcajú a otáčajú celé svoje telo smerom dozadu. Robíte to tak aj vy? Vedeli ste, že to nie je správne a týmto zlozvykom sa zvyšuje riziko neželanej zrážky či inej nepriaznivej udalosti? Každého žiaka by mali už v autoškole učiť používať výhradne spätné zrkadlá, na to tam predsa sú. A keď sa zlozvyk otáčania naučíte vytesniť, uvidíte, že aj vaše parkovacie schopnosti sa zrýchlia, keďže nebudete zbytočne strácať drahocenný čas vykrúcaním celého tela.

Prajeme vám pohodu za volantom, o príjemné parkovanie sa postará tím M2 Parking.